Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova
înfiinţat în anul 1955 prin strădania ctitorului muzeelor prahovene, prof. Nicolae Simache, este astăzi o prestigioasă instituţie de cultură, care prin cele 17 secţii muzeale deschise publicului, valorifică expoziţional, ştiinţific şi cultural-educativ, creaţii materiale şi spirituale din patrimoniul prahovean, naţional şi universal.

"Muzeul trebuie sa fie o şcoala de istorie a gustului - şi, mai mult - trebuie sa fie nu numai la dispozitia oricui, dar sa întinda mâna catre oricine, pentru a-l atrage, a-l retine cât poate mai mult."

IN MEMORIAM - PAUL CONSTANTINESCU

IN MEMORIAM -PAUL CONSTANTINESCU -58 de ani de la trecerea în eternitate a compozitorului



În urma unei nemiloase și neiertătoare boli, la 20 decembrie 1963, în plină putere de muncă (avea numai 54 de ani și jumătate), a trecut în lumea cea veșnică, strălucitul compozitor, dirijor, muzicolog și profesor universitar la Academia de Muzică Religioasă (1937-1941) și la Conservatorul de Muzică din București (1941-1963), Paul Constantinescu (n.30 iunie 1909 Ploiești), maestru emerit al artei și laureat al Premiului de Stat, membru corespondent al Academiei Române.
Personalitate marcantă a muzicii românești, Paul Constantinescu se află printre primii artisti formati în ţară, este făuritorul unei revoluţii în muzica românească. În opera sa pulsează într-un circuit armonios elementele stabile ale tradiției folclorice și dinamismul artei moderne, ambele cuprinse într-o sinteză nouă, asimilate sau forjate de însuși compozitorul. Paul Constantinescu a atacat cu o cutezătoare putere de investigație tematică și stilistică genurile muzicii de cameră, simfonice, coral-simfonice, operei cu conținut de satiră socială, baletului, muzicii de film. Lărgind orizontul inspirației din folclor prin transfigurarea melosului bizantin și prin sinteza măiestrită a cântecului popular de pe întreg cuprinsul țării, compozitorul a creat adevărate capodopere, în care vibrează concepția etică și estetică specific românească.
   

Tur virtual - Muzeul Memorial "Nicolae Iorga" Vălenii de Munte

Vă invităm la un tur virtual să descoperiți casa ce păstrează amintirea savantului Nicolae Iorga.
Programul de vizitare este de Marți până Duminică, în intervalul orar 9.00-17.00 (pauza de igienizare 12.00-13.00), iar biletele de vizitare pot fi cumpărate fizic sau în format electronic direct la muzeu, sau online pe www.booktes.com (cu valabilitate 30 de zile).

Muzeul Memorial „Nicolae Iorga” Vălenii de Munte

   

MATINEU MUZEAL

Muzeul „Conacul Pană Filipescu”, secție a Muzeului Județean de Istorie și Arheologie Prahova, vă invită miercuri, 15 decembrie 2021, ora 11.00, la sediul său din comuna Filipeştii de Târg, nr. 858, să participați la matineul muzeal „Colinde la Conac” organizat în colaborare cu Primăria Filipeştii de Târg.
În cadrul evenimentului, Grupul vocal „Florile munteneşti din Brătăşanca - Prahova”, coordonat de prof. Ana-Maria Ilinca, va aduce în dar celor prezenţi bucuria, veselia și spiritul Crăciunului.


   

Concursul "Vreau să povestesc" și-a ales câștigătorii!

Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova a organizat, în perioada 1 octombrie – 1 decembrie 2021, un concurs de scurte povestiri, având ca inspirație istoria României, intitulat Vreau să povestesc, adresat elevilor aflați în învățământul primar și gimnazial (clasele I –VIII).
Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova mulțumește pe această cale elevilor, părinților și cadrelor didactice pentru implicare și își manifestă aprecierea și bucuria pentru interesul lor față de acest concurs. La concurs au participat 87 de elevi din opt județe din țară (22 de orașe, comune și sate).
Toți participanții la concurs vor primi diplome, iar câștigătorii vor beneficia și de premii compuse din cărți și suveniruri. Fiecare premiu va include o vizită gratuită la Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova și la secțiile sale din Ploiești și din județ, pentru câștigător și familia sa în perioada 15.12.2021 – 15.12.2022.
Juriul, alcătuit din Elena Butunoi, profesor dr. psiholog la Colegiul Național ,,Ion Luca Caragiale’’, Ploiești, Aurelia Mihaela Banu, profesor la Colegiul Economic ,,Virgil Madgearu’’, Ploiești și doamna Emilia Savelovici, muzeograf la Muzeul ,,Crama 1777’’, Valea Călugărească, a desemnat următorii câștigători:
 
Clasele I-IV
♦ Premiul I se acordă elevului Tudor Filip, clasa a IV-a A, Școala Gimnazială ,,Academician Marin Voiculescu”, Giurgiu, cu povestea ,,Legenda unui tătar numit Zakaria’’;
♦ Premiul II se acordă elevei Elisei Maya Leona, clasa a III-a, Școala Gimnazială ,,Sfântul Vasile’’, Ploiești, cu povestea ,,Vis sau realitate?’’ ;
♦ Premiul III se acordă elevei Matei Mendy Daria, clasa a III-a, Școala Gimnazială nr. 1 ,,Ion Câmpineanu’’, Câmpina, cu povestea ,,Mica prințesă de la Castelul Peleș’’;
♦ Mențiune se acordă elevului Dumitru Ștefan Andrei Cristian, clasa a IV-a, Școala Primară ,,Angels’’, Păuleşti, cu povestea ,,Întâlnirea mea cu Vlad Țepeș’’;
♦ Mențiune se acordă elevei Popa Ema, clasa a IV-a A, Liceul Teoretic Național, București, cu povestea ,,Întâlnire pe nevăzute’’;
♦ Mențiune se acordă elevului Săndulescu Alexandru Matei, clasa a III-a D, Școala Gimnazială ,,Sfântul Vasile’’, Ploiești, cu povestea ,,Misiunea de salvare’’;
♦ Mențiune se acordă elevului Pop Philip Cezar, clasa a IV-a A, Liceul Teoretic Național, București, cu povestea ,,Constantin Brâncoveanu, domnitorul înțelept’’;
♦ Premiul special al juriului se acordă elevului Nițu Andrei Teodor, clasa a III-a D, Școala Gimnazială ,,Sfântul Vasile’’, Ploiești, cu povestea ,,Noaptea vitejilor’’;
 
Clasele V-VIII
♦ Premiul I se acordă elevei Ioakeimidis Teodora, clasa a VI-a C, Liceul de Informatică ,,Tiberiu Popoviciu’’, Cluj-Napoca, cu povestea ,,Baciul și mioarele sale’’;
♦ Premiul I se acordă elevei Vasiu Hannah, clasa a VIII-a C, Școala Gimnazială ,,Iuliu Hațieganu’’, Cluj Napoca, cu povestea ,,Scrisosre către Iancu de Hunedoara’’;
♦ Premiul II se acordă elevei Ionescu Adriana Maria, clasa a VI-a, Școala Centrală Câmpina, cu povestea ,,Amintirile regelui’’;
♦ Premiul III se acordă elevei Mihu Alesia Maria, clasa a VI-a C, Liceul de Informatică ,,Tiberiu Popoviciu’’, Cluj-Napoca, cu povestea ,,Regele Ferdinand I al României’’;
♦ Mențiune se acordă elevului Manolache David, clasa a VI-a, Palatul Copiilor Ploiești, cu povestea ,,Un pas înapoi în istorie’’;
♦ Mențiune se acordă elevei Horjea Diana-Elena, clasa a VII-a B, Școala Gimnazială ,,Matei Basarab’’, Brebu, cu povestea ,,Bătălia de la Călugăreni prin ochi de copil’’;
♦ Mențiune se acordă elevului Ștefan Luca, clasa a VI-a, Colegiul Național ,,Nicolae Grigorescu’’, Câmpina, cu povestea ,,Voievodul Neagoe Basarab, cel mult credincios’’;
♦ Mențiune se acordă elevei Nistor Ioana Daria, clasa a VIII-a C, Școala Gimnazială Sat Strejnicu, cu povestea ,,Cum ar fi dacă aș schimba realitatea?’’;
♦ Mențiune se acordă elevului Cârstea Robert Nicolae, clasa a V-a C, Colegiul „Ferdinand I”, Măneciu, cu povestea ,,Domnitorul celor desculți’’;
♦ Premiul special al juriului se acordă elevului Lungu Ștefan Rareș, clasa a VII-a, Școala Gimnazială ,,Ion Alexandru Cuza’’, Câmpina, cu povestea ,,15 nopți de istorie’’;
 
Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova mulțumește partenerilor media: Radio Magic FM Ploiești, Radio Prahova, Radio Trinitas, Ziarul Prahova, Ordinea Zilei – ziar online și sponsorilor: Asociația Curtea Veche, Librăriile Humanitas, Karta-Graphic și Gorgona Design.
muzeograf Monica Cîrstea

 

   

MEDALION COMEMORATIV

Muzeul Memorial „Nichita Stănescu”, secţie a Muzeului Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova, vă invită luni, 13 decembrie 2021, ora 11.00, la sediul său din Ploieşti, str. Nichita Stănescu nr. 1, să participaţi la medalionul comemorativ „Amintiri despre Nichita”, organizat la 38 de ani de la trecerea în nefiinţă a Poetului Necuvintelor, cel care afirma că Ploieştiul este „colţ de inimă şi ruptură de aripă de înger, oraş festiv al limbii române, unde înteţirea silabei înroşeşte oul şi epitetul deraiază crivăţul iarna...”.

   

Lansarea primelor trei tururi virtuale

Din dorința de a menține cât mai aproape publicul vizitator, chiar și în vremurile dificile pe care le traversăm, Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova, a demarat un proiect de transformare digitală pe termen mediu și lung. O primă etapă a proiectului se concretizează astăzi, prin lansarea tururilor virtuale pentru trei dintre secțiile muzeale noastre, respectiv Muzeului Memorial “Nichita Stănescu” Ploiești, Muzeului “Casă de târgoveț din secolele al XVIII-lea – al XIX-lea” Ploiești și Muzeului Memorial “Cezar Petrescu” Bușteni. Vă invităm să ne treceți pragul printr-o vizită virtuală accesând link-urile publicate atât pe site-ul www.histmuseumph.ro, cât și pe pagina de facebook a fiecărui muzeu menționat.
Curând toate cele 16 secții muzeale vor beneficia de tururi virtuale, atât în format clasic accesibil pe desktop, laptop, tabletă sau smartphone, cât și prin folosirea ochelarilor VR. Dar, cum experiența reală aduce întotdeauna un plus față de cea virtuală, vă reamintim că programul nostru de vizitare este de Marți până Duminică între orele 9.00-17.00 (cu pauza de igienizare între 12.00-13.00), excepție făcând Muzeul Conacul Bellu și Muzeul Foișorul Bellu din Urlați deschise Miercuri - Duminică între orele 9.00-17.00 (cu pauza de igienizare între 12.00-13.00), iar biletele pot fi achiziționate de la casele de bilete sau în format electronic, cu valabilitate de 30 de zile, pe www.booktes.com.

Muzeul Memorial „Nichita Stănescu”
 
 

Muzeul „Casă de Târgoveț din secolele al XVII-lea - al XIX-lea”
 
 

Muzeul Memorial „Cezar Petrescu”
 

   

Rezultatele Concursului de Național de Interpretare și Creație Muzicală „Paul Constantinescu”, ediția a XXVI-a

SECȚIA PIAN:
 
 Premiul I:
- Ioana Cristina Andreescu, cls. a VII-a, C.A. „C.Sylva”- Ploiești;
- Sara Antonia Bărbuță, clasa a X-a, C.A. „Bălașa Doamna”-Târgoviște;
 
 Premiul II:
 -Carina Ene Tănase, cls. a VIII-a, C.N.A. „D.Lipatti”- București;
 
 Premiul III:
- Nichifor Mihnea Constantin, cls.a VII-a, C.A. „G.Apostu”- Bacău.
 
SECȚIA VIOARĂ:
 
 Marele Premiu:
 -Sofia Smărăndescu – clasa a-XI-a, C.N.A. „D.Lipatti”- București;
 
Premiul I:
- Liam Alexander – clasa a-II-a, S.U.A.
- Amarandei Ștefan – clasa a-IV-a, Școala Gimnazială de Arte „Cuibul cu barză”- București;
- Constantin Ștefan – clasaa-V-a,C.N.A. „D.Lipatti”- București;
- Amarandei Luca – clasa a-X-a, C.N.A. „D.Lipatti”- București;
 
Premiul II :
- Cernat Lia – clasa a-II-a, Școala Gimnazială de Arte nr.2 - București;
- Cirap Sasha – clasa a-IV-a, C.N.A. „D.Lipatti”- București;
- Dolănescu Ioana – clasa a-VI-a, C.N.M. „G.Enescu”- București;
- Mititelu Mario – clasa a-VIII-a, C.N.A. „D.Lipatti”- București;
- Adămăchioae Ștefana – anul I -UNMB.
 
Premiul III :
- Nedelcu Ștefania – clasa a-II-a , C.A. „C.Sylva”- Ploiești;
- Oprițoiu Lara – clasa a-IV-a, C.N.A. „D.Lipatti”- București;
- Butaru Sofia – clasa a-VII-a, C.N.A. „D.Lipatti”- Pitești;
- Biscăreanu Teodora – clasa a-X-a, C.N.M. „G.Enescu”- București;
 
Premiul special „Paul Constantinescu” pentru cea mai bună interpretare a unei lucrări de Paul Constantinescu:
- Sofia Smărăndescu – clasa a-XI-a.
 
Premiul pentru cea mai bună interpretare a unei lucrări românești oferit de Fundația Remember „G.Enescu”:
- Liam Alexander, clasa a-II-a.
 
SECȚIA COMPOZIȚIE:
 
Premiul I:
 - Kaleidoscopum Vitae de Oana Vardianu, Anul II, UNMB.
 
Premiul II ex aequo:
- Tinerețe fără bătrânețe și viață fără de moarte de Dora Gaitanovici, anul III, UNMB;
- Insomniac Dreams de Irina Perneș, anul II, UNMB.
 
Premiul III:
- The Jazzy Fantasy de Toma Verly, master I, UNMB.
 
Premiul Special oferit de Fundația Remember „G.Enescu”pentru cel mai tânăr participant:
- Ștefan Aprodu, cls.a XII-a, Colegiul Național de Arte „D. Lipatti” din București (clasa Magdalena Ursu) și student anul IV cursuri la distanța la Facultatea Dondolo Russo Superior Musikkhogskole, Norvegia.
 
SECȚIA VIOLONCEL:
 
Premiul I:
- Palu Daniel Anton, cls.a III-a, C.N.A. „D. Lipatti”- București;
- Iordachi Ștefan, cls.a VII-a, C.N.M. „G. Enescu” - București;
- Movileanu Andreea Ioan, cls.a XII-a, C.N.A. „D. Lipatti”- București;
- Câmpean Vlad, anul I, UNMB.
 
Premiul II:
- Antim Arnăutu, cls.a II-a, C.N.M. „G. Enescu”- București
- Suma Tiago, cls.a III-a, C.N.M. „G. Enescu”- București
- Achim Carla Ștefania, cls.a IV-a, Școala Gimnazială de Arte „Iosif Sava”-București.
- Coteanu Julia, cls.a VII-a, Școala Gimnazială de Arte „Iosif Sava”-București.
- Gheboianu Raluca Ioana, cls.a IX-a, C.N.A. „D.Lipatti”- București
- Suciu Paul Cristian, cls.a X-a, C.N.A. „D. Lipatti”- București
- Ioan Tudor, cls.a X-a, C.N.A. „D. Lipatti”- București
- Szenkovics David, cls.a XI-a, C.N.M. „S.Toduță”- Cluj
- Cornițov Daria, anul II, UNMB
 
Premiul III:
- Marin Olivia Maria, cls.a IX-a,C.N.M. „G.Enescu”- București
 
Premiul special „Paul Constantinescu” pentru cea mai bună interpretare a unei lucrări de Paul Constantinescu:
- Tudor Ioan, cls.a X-a
 
Premiul special oferit de Fundația Remenber „G.Enescu” pentru cea mai bună interpretare a unei lucrări românești:
- Palu Daniel Anton, cls.a III-a
 
SECȚIA CANTO:
 
Elevi:
Marele Premiu:
- Manea Iulia Maria, cls.a XI-a, C.A. „C.Sylva”- Ploiești
 
Premiul I:
- Stoica Ioana Livia, cls.a IX -a, L.A. „Bălașa Doamna” - Târgoviște
 
Premiul II:
- Țurloi Elena Patricia, cls.a IX -a, L.A. „Bălașa Doamna” - Târgoviște
 
Studenți:
Marele Premiu pentru voci feminine:
- Dascălu Miruna Maria, anul IV, UNMB
 
Marele Premiu pentru voci masculine:
- Garabadjii Sergiu, anul IV, Academia de Muzică „Gheorghe Dima” - Cluj
 
Premiul I:
- Vlad Katolina, anul I, UNMB
- Ionescu Andrei Lucian
 
Premiul II:
- Rad Diana, anul I, Academia de Muzică „Gheorghe Dima” - Cluj
- Groza Andres Luis, anul II, Academia de Muzică „Gheorghe Dima” - Cluj
 
Premiul III:
- Iamandi Elena Denisa, anul I, Academia de Muzică „Gheorghe Dima”- Cluj
- Tămaș Amelia Nicoleta, anul IV, Academia de Muzică „Gheorghe Dima”- Cluj
- Damian Mihai, anul II, Academia de Muzică „Gheorghe Dima” - Cluj
 
Premiul special „Paul Constantinescu”:
- Groza Andres Luis
 
Premiul special oferit de Fundația Remenber „G.Enescu” pentru interpretarea unei lucrări românești:
- Dascălu Miruna Maria
 
Premiul special al Centrului de Excelență al UNMB:
- Vlad Katolina și Dascălu Miruna Maria
 
Felicitări tuturor!

   

Concursul Naţional de Interpretare şi Creaţie Muzicală "Paul Constantinescu", ediţia a XXVI-a, Ploieşti, 3-6 decembrie 2021

Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova și secția sa Muzeul Memorial „Paul Constantinescu” din Ploiești organizează online cea de-a XXVI-a ediție a Concursului Național de Interpretare și Creație Muzicală „Paul Constantinescu” în perioada 3-6 decembrie a.c. Concursul este deschis celor mai talentați elevi și studenți de la liceele, colegiile, universitățile și facultățile de muzică din România, fiind structurat pe cinci secțiuni: pian, vioară, violoncel, canto și compoziție muzicală.
Vă invităm să vizionați evoluția concurenților la următoarele secții:

 
Gala laureaților va avea loc în format fizic, duminică 5 decembrie 2021, ora 11.00 în sala „Ion Baciu” a Filarmonicii „Paul Constantinescu” Ploiești.

Juriile de specialitate ale celor cinci secțiuni ale concursului sunt alcătuite din prestigioase personalități ale vieții muzicale românești, reprezentanți ai Universității Naționale de Muzică București: dr.Ilinca Dumitrescu (președinte secția pian), prof.univ.dr.Gabriel Croitoru (președinte secția vioară), prof.univ.dr.Silvia Voinea (președinte secția canto), prof.univ.dr.Marin Cazacu (președinte secția violoncel) și prof.univ.dr.Dan Buciu (președinte secția compoziție).
Urăm succes tuturor participanților.

Mihaela Ștefănescu
Conservator-coordonator ,
Muzeul Memorial „Paul Constantinescu”
   

ANUNŢ

   

1 DECEMBRIE 2021

 

Secţii muzeale în Ploieşti:
• Muzeul de Istorie şi Arheologie
Ploieşti, str. Toma Caragiu, nr. 10, tel. 0244 514 437
„Contribuţia Reginei Maria la înfăptuirea Marii Uniri”

• Muzeul „Casă de Târgoveţ din sec. XVIII-XIX”
Ploieşti, str. Democraţiei, nr. 2, tel. 0244 529 439
„Simboluri tradiţionale de 1 Decembrie”

• Muzeul Memorial „Nichita Stănescu”
Ploieşti, str. Nichita Stănescu, nr. 1, tel. 0344 100 768
„Eu nu mă spăl de poporul meu”

Secţii muzeale în judeţ:

• Muzeul Memorial „Nicolae Iorga”
Vălenii de Munte, str. George Enescu, nr. 1-3, tel. 0244 280 861
„România la ceas de sărbătoare”

• Muzeul „Casa Domnească”
comuna Brebu, tel. 0244 357 731
„Regina Maria şi Marea Unire de la 1918”

• Muzeul Memorial „Constantin și Ion Stere”
Parcul Constantin Stere Bucov, tel. 0244 344 040
„Constantin Stere, simbol al unităţii naţionale”

• Muzeul Memorial „Cezar Petrescu”
Buşteni, str. Tudor Vladimirescu, nr. 1, tel. 0244 321 080
„103 ani de la Marea Unire”

• Muzeul „Foişorul Bellu”
Urlați, str. Orzoaia de Sus, nr. 12, tel. 0244 271 721
„Miracolul Marii Uniri de la 1 Decembrie 1918”

• Muzeul „Conacul Pană Filipescu”
comuna Filipeştii de Târg, nr. 868, tel. 0244 389 480
„Eterna Unire”
 
 
 
   

Pagina 4 din 105