Muzeul Ceasului "Nicolae Simache"

Activităţi

„TIMPUL ŞI OMUL”

Din anul 1991, Muzeul Ceasului “Nicolae Simache”, din Ploieşti organizează o prestigioasă manifestare ştiinţifică- Simpozionul Naţional „TIMPUL ŞI OMUL”, acţiune de elită la care participă cadre universitare, cercetători, muzeografi, colecţionari şi pasionaţi de ceasuri, restauratori în domeniu.

Simpozionul Naţional „TIMPUL ŞI OMUL” este structurat pe două secţiuni, cu temele: Timpul în concepte filozofoce, ştiiţifice, religioase şi culturale şi Evoluţia şi istoria orologeriei. Muzeologie. De-a lungul ediţiilor, la deschiderile oficiale, au susţinut prelegeri nume de rezonanţă ale culturii şi ştiinţei româneşti precum academicienii:Constantin Bălăceanu Stolnici, Eugen Simion, Dan Grigorescu, Solomon Marcus, profesorii universitari:Valeriu Râpeanu, Ioan Grigorescu.

În cadrul celor zece ediţii desfăşurate până în prezent au fost lansate o casetă video, două CD-uri, cinci medalii şi plachete, o emisiune de patru timbre şi publicaţii pentru popularizarea patrimoniului de excepţie al Muzeului Ceasului “Nicolae Simache”.

Anul 2009 este anul celei de-a XI-a ediţii a Simpozionului Naţional „TIMPUL ŞI OMUL”, manifestare organizată în perioada 6-7 noiembrie,ocazie cu care se vor aniversa-104 ani de la naşterea ctitorului Nicolae Simache.