Muzeul "Conacu Bellu" de la Urlati

După 1990 "Conacul Bellu" a beneficiat de întreaga atenţie a Muzeului Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova, ce a găsit resurse de a rezolva urgenţele de maximă necesitate.

De-a lungul acestor ani s-au efectuat mai multe intervenţii în anii: 1994, 1995 şi 1997; demersurile de salvare a conacului au continuat şi în martie 2004; clădirea a intrat într-un amplu şi complex proces de restaurare capitală, timp in care s-au efectuat lucrările.

Iată, după mai bine de patru ani, încercăm să redăm publicului conacul restaurat, într-o înfăţişare nouă, cu toate interioarele ce abundă de frumuseţe şi fast occidental şi oriental.

Proiectul de organizare al expoziţiei de bază de la Conacul Bellu- Urlaţi cuprinde: proiectul de amenajare al Cramei Bellu şi proiectul de organizare al lapidariumului din incinta Conacului.

Inaugurarea Muzeului "Conacul Bellu" Urlaţi s-a făcut în data de 18 mai 2009 cu ocazia Zilei Internaţionale a Muzeelor.