Drag şi dragoste de Dragobete

Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova şi secţiile sale din Ploieşti şi din judeţ vă invită, în zilele de 23, 24 şi 25 februarie 2017, să sărbătorim împreună cu ,,Drag şi dragoste de Dragobete”.
În credinţa populară românească, Dragobete este feciorul Babei Dochia. El întruchipează vitalitatea, energia, dragostea, tinereţea şi viaţa de aceea, el este numit şi Cap de primăvară sau Logodnicul păsărilor. Totodată, Dragobete este o zi a dragostei, a gesturilor de tandreţe ce stau sub semnul oferirii primelor flori ale primăverii.
Bucuria şi voia bună românească vor fi susţinute prin matinee muzeale, spectacole de dans şi muzică populară.

În Ploieşti:

v                 Muzeul „Casă de târgoveţ din secolele al XV III-lea - al XIX-lea”
str. Democraţiei, nr. 2, tel. 0244 529 439
24 februarie 2017, ora 10.30 - Matineu muzeal: ,,Dragobetele, sărbătoarea iubirii la români”, în colaborare cu Colegiul Tehnic „Toma Socolescu” Ploieşti.

v                 Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova,
str. Toma Caragiu, nr. 10, tel. 0244 522 656
24 februarie 2017, ora 13.00 - Spectacol de dans şi muzică populară
,,Doamne ajută cui sărută/Şi prieşte cui iubeşte” aflat la a V-a ediţie, organizat în colaborare cu Palatul Copiilor din Ploieşti. Grupul folcloric „Trandafirul” al Cercului de canto popular, împreună cu Cercul de etnografie şi folclor „Rapsodia Prahovei” vor oferi momente artistice de neuitat. Invitaţi speciali ai evenimentului sunt elevi ai Colegiului Naţional „Jean Monnet” Ploieşti

În judeţ:

v                 Muzeul de Artă Religioasă
Vălenii de Munte, str. George Enescu, nr. 1-3, tel. 0244 280 861
23 februarie 2017, ora 11.00 - Matineu muzeal ,,De Dragobete, cu dragoste”, în colaborare cu Colegiul Naţional Nicolae Iorga” Vălenii de Munte.

v                 Muzeul Memorial Cezar Petrescu”
Buşteni, str. Tudor Vladimirescu, nr. 2, tel. 0244 321 080
24 februarie 2017, ora 10.00 - Matineu muzeal ,,De Dragobete iubeşte româneşte”, în colaborare cu Şcoala Sanatorială Buşteni.

v                 Muzeul Conacul Pană Filipescu”
Comuna Filipeştii de Târg, nr. 868, jud. Prahova, tel. 0244 389 480
25 februarie 2017, ora 11.00 - Matineu muzeal ,,Dragobetele sărută fetele”, în colaborare cu Ansamblul folcloric „Muguri de Breaza” din cadrul Liceului Teoretic „Aurel Vlaicu” Breaza şi Şcoala Gimnazială Filipeştii de Târg.
Muzeograf  Ioana Constantin