IN MEMORIAM PAUL CONSTANTINESCU

Marți, 20 decembrie 2016, ora 10.00, Muzeul Memorial Paul Constantinescu”, secție a Muzeului Județean de Istorie și Arheologie Prahova, în colaborare cu Filarmonica Paul Constantinescu” Ploiești și Cenaclul Muzical   ce  poartă numele acestui muzician de geniu, organizează o manifestare omagială.

După slujba de pomenire, oficiată de preoții Ștefan Mușat și Gheorghe Dițu, despre viața și opera ilustrului compozitor, profesor, dirijor și muzicolog Paul Constantinescu, vor rosti alocuțiuni: prof. Al. I Bădulescu, prof. N. Dumitrescu și prof. Cristina Ionescu - secretar muzical al Filarmonicii Paul Constantinescu” Ploiești; prof. Nelu Stan va recita versuri din creația poetică a muzicianului. Vor fi audiate fragmente din Oratoriul Bizantin de Crăciun Nașterea Domnului” - de la a cărui primă audiție absolută se împlinesc 69 de ani, miercuri, 21 decembrie a.c.
Manifestarea se va încheia cu depunere de flori la bustul muzicianului - opera sculptorului Dumitru George.