EXPOZIŢIA LUNII NOIEMBRIE - 2016

Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova organizează vineri, 28 octombrie 2016, ora 11.00, la sediul său din Ploieşti, str. Toma Caragiu, nr.10 vernisajul expoziţiei „Alexandru Zagoritz – un arhitect prahovean pe frontul Războiului de Întregire Naţională”, eveniment cuprins în proiectul muzeal EXPOZIŢIA LUNII.

Expoziţia cuprinde o parte a corespondenţei purtată de Alexandru Zagoritz cu fratele său Gheorghe, şi mama sa Ecaterina din perioada în care acesta era mobilizat în Regimentul 52 Infanterie Rezervă, cu care a luat parte la Campania din Dobrogea între 20 septembrie – 3 octombrie 1916. De asemenea, în aceasta se va regăsi şi tragicul moment al rănirii sale în cursul luptei de la Amzacea, la 21 septembrie 1916.
Evenimetul comemorează astfel împlinirea a 100 de ani de la dispariţia arhiectului Al. Zagoritz stins din viaţă la 31 octombrie 1916, în sanatoriul dr. Gerota din capitală.