CENTRUL CULTURAL-ISTORIC "MIHAI VITEAZUL" - GHERGHIŢA

Luni, 14 martie 2016, a avut loc deschiderea oficială a Centrului Cultural-Istoric "Mihai Viteazul" din comuna Gherghiţa, judeţul Prahova.
La acest eveniment au participat, alături de oficialităţile locale: acad. Vasile Tărâţeanu, prof.univ.dr. Nicolae Noica; prof.univ.dr.  Ştefan Olteanu; Vera Tănase Pătraşcu - vicepreşedinte al Consiliului Raional Hânceşti;  Elena Nandriş - primar, comuna Mahala, Raionul Cernăuţi; Silvia Ţurcanu - primar, comuna Chişcăreni, Raionul Sângerei; Tatiana Bădan - primar, comuna Selemet, Raionul Cimişlia; Maria Bajura - director Colegiul "Adrian Păunescu", comuna Copăceni, Raionul Sângerei.

Programul manifestării:
- dezvelirea statuii Domnitorului Mihai Viteazul;
- vernisajul expoziţiei "Mihai viteazul şi Târgul medieval Gherghiţa" realizată de Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova;
- deschiderea bibliotecii comunale;
- lansări de cărţi.