EXPOZIŢIE TEMPORARĂ

Muzeul Judeţean Teleorman, instituţie de cultură aflată în subordinea Consiliului Judeţean Teleorman, organizează, în colaborare cu Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova, expoziţia Păpuşile şi moda franceză de-a lungul timpului.

Deschiderea expoziţiei va avea loc vineri, 11 martie 2016, ora 11.00, în Sala Auditorium a Muzeului Judeţean Teleorman.
Expoziția valorifică minunata colecţie de păpuşi deţinută de Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova, propunând o călătorie în istoria vestimentară a Franţei.
Cele peste 100 de păpuşi expuse ilustrează publicului evoluţia modei franceze de-a lungul veacurilor, de la galo-romani şi până în zilele noastre. Manechinele-păpuşi reprezintă un documentar spectaculos, cronologic determinat, cu lux de amănunte, al modului în care Franţa s-a impus ca meridian zero al eleganţei şi al rafinamentului vestimentar, devenind reper şi inspiraţie pentru Europa şi America.
Expoziţia Păpuşile şi moda franceză de-a lungul timpului va fi deschisă publicului până pe data de 25 mai 2016.