EVENIMENT MUZICAL

Cu prilejul împlinirii a 80 de ani de la premiera absolută a Operei comice "O noapte furtunoasă" de Paul Constantinescu (25 octombrie 1935 la Opera Română din Bucureşti), Muzeul Memorial "Paul Constantinescu" din Ploieşti, str. Nicolae Bălcescu nr. 15 - secţie a Muzeului Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova - vă invită la un prestigios eveniment muzical duminică, 25 octombrie 2015, ora 11.00.
Semnificaţia evenimentului va fi evocată de soprana Silvia Voinea, prof. univ. dr. la Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti şi dr. Alexandru I. Bădulescu.
Programul va cuprinde arii din Opera "O noapte furtunoasă"  şi vizionarea filmului "O noapte furtunoasă"- spectacol de licenţă al studenţilor clasei prof. univ. dr. Silvia Voinea, regizor Daniel Pralea.