EXPOZIȚIE TEMPORARĂ

Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova din Ploiești vă invită luni, 8 mai 2023, ora 11, la sediul din Ploiești, str. Toma Caragiu, nr. 10, la vernisajul expoziției „Ilustrații din cuvinte – expoziție de caligrafie”, ediția a VIII-a. Scopul expoziției este de a readuce în atenția publicului larg Caligrafia – arta de a scrie frumos de mână, într-un secol XXI în care această artă a fost înlocuită de către noile tehnologii informaționale.

Proiectul expozițional dedicat caligrafiei este rodul unui parteneriat de colaborare între Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova și Colegiul Național „Ion Luca Caragiale”, Ploiești. Sub coordonarea doamnei prof. dr. Elena Butunoi, elevi din clasele a IX-a B, a IX-a C, a IX-a I, a IX-a J, a X-a A, a X-a B, a X-a H și a XI-a J, implicați în proiectul educațional „Caligrafia – arta scrisului” au realizat Cărți Poștale, îmbinând caligrafia cu arta plastică și caiete de caligrafie.

Vă așteptăm cu drag!
Monica Cîrstea, muzeograf