EXPOZIŢIE TEMPORARĂ

Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova din Ploieşti vă invită marţi, 4 aprilie 2023, ora 10.00, la sediul secţiei sale Muzeul „Crama 1777” – Valea Călugărească, str. Muzeului, nr. 32, judeţul Prahova, să participaţi la vernisajul expoziţiei temporare „Motive ancestrale şi simboluri sacre în tradiţia încondeieri ouălor”. Proiectul expoziţional dedicat încondeierii ouălor de Paşti este rodul unui parteneriat de colaborare între Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova şi Colegiul de Artă „Carmen Sylva” Ploieşti.

Tradiţia de a incondeia ouă se păstrează şi în zilele noastre, iar armonia culorilor, delicateţea motivelor şi a mesajelor simbol din decor, transmise din generaţie în generaţie, au transformat acest meşteşug în artă.
Tematica expoziţiei a reprezentat o nouă provocare pentru tinerii artişti ploieşteni ce au realizat cu măiestrie interpretări ale motivelor şi simbolurilor de pe oul de Paşti în creaţie proprie. Într-un joc al memoriei şi al prezenţei, tinerii artişti ai Colegiului de Artă „Carmen Sylva” sub îndrumarea distinşilor profesori Liliana Marin, Georgiana Tudor, Adriana Brăileanu, Mădălina Gheorghe-Tănase şi Mihail Tudor ne demonstrează că arta încondeierii ouălor continuă să fie resursă creativă pentru prezent.

Vă aşteptăm!

Monica Cîrstea, muzeograf