MATINEU MUZEAL

Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova are deosebita plăcere de a vă invita luni, 27 februarie 2023, începând cu ora 10.00, la sediul din Ploiești, strada Toma Caragiu, nr. 10 pentru a participa la matineul dedicat gingașului MĂRȚIȘOR, al primăverii vestitor. Un fir alb și altul roșu, aflat mereu într-o răsucire potrivită, un element simbolic ce intermediază trecerea către anotimpul reînnoirii cosmice.

Așadar, vă așteptăm cu drag, să împărtășim din tainele purtării mărțișorului ce-și dezvăluie adevărata vigoare prin mijloace rituale performate acum, în prag de primăvară.
La eveniment vor participa elevi ai Colegiului Naţional „Ion Luca Caragiale” coordonaţi de doamna prof. Ileana Georgescu.
Muzeograf  Ioana Constantin