MEDALION COMEMORATIV

Muzeul Memorial „Nicolae Iorga” din Vălenii de Munte, str. George Enescu, nr. 3, secţie a Muzeului Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova, organizează vineri, 25 noiembrie 2022, medalionul comemorativ „82 de ani de la dispariţia lui Nicolae Iorga”, în cadrul căruia invitaţii de onoare: prof. Claudia Lupu şi prof. Mihai Istudor vor rememora principalele momente din viaţa şi activitatea marelui savant.

Programul evenimentului mai cuprinde:
· Lansarea volumului „Efigii tricolore: Cursurile de vară de la Vălenii de Munte (1908-1914); autor Mihai Istudor. Vor mai fi prezenţi: scriitorul Ion Machidon – director Editura şi Tipografia Amurg Sentimental, scriitoarea Octavia Crăciun şi solistul Nicolae Maxim de la Filarmonica „George Enescu” Bucureşti.
· Comemorarea se va încheia cu depuneri de flori la statuia savantului din incinta muzeului.