EXPOZIŢE TEMPORARĂ

Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova vă invită marţi, 8 martie 2022, ora 11.00, la sediul său din Ploieşti, str. Toma Caragiu, nr. 10, să participaţi la vernisajul expoziţiei temporare „File de manuscris – «Drumul ascuns» de Hortensia Papadat Bengescu”.
Expoziţia aduce în atenţia publicului ploieştean un manuscris original, autograf, al romancierei Hortensia Papadat Bengescu, cuprinzând un fragment, capitolele doi şi trei, din romanul «Drumul ascuns». Manuscrisul este o raritate, deoarece scriitoarea nu-şi copia lucrările, ci trimitea treptat capitolele la tipar pe măsură ce le scria. Documentul, de o reală valoare, a intrat în patrimoniul muzeului prahovean în urma unei achiziţii, iar procesul verbal din luna martie a anului 1967 a fost înregistrat de profesorul Nicolae Simache.