Lansare de carte

Joi, 5 iunie 2014, ora 12.00, la Muzeul Memorial „Paul Constantinescu” din Ploiești, str. Nicolae Bălcescu, nr. 15, va avea loc lansarea cărţii Destinații esențiale.
Autorul ei este profesorul și eseistul Nicolae Dumitrescu, critic și istoric literar, cunoscut om de cultură al Prahovei.

Scris sub forma unui pseudo-jurnal, volumul consemnează impresiile și observațiile sale de atent călător, în țări precum Israel, Bulgaria, Italia, Franța, Spania, lăsând să se desfășoare în pagini inspirate multe din mărturiile de spirit aparținătoare locurilor prin care acesta a trecut.
O iconografie bogată, alb-negru și color, conferă cărții un plus de interes și emoție. Această nouă apariție editorială se adaugă lucrărilor sale cu caracter eseistic și documentar-monografic, din sfera culturii cu deosebire.