NOAPTEA EUROPEANĂ A MUZEELOR şi ZIUA INTERNAŢIONALĂ A MUZEELOR

Ca în fiecare an, secțiile muzeale subordonate Muzeului Județean de Istorie și Arheologie Prahova participă la cele două evenimente culturale dedicate muzeelor: Noaptea Europeană a Muzeelor şi Ziua Internațională a Muzeelor.  Principalul eveniment organizat de Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova în cadrul celei de a 10-a ediţii a Nopţii Europene a Muzeelor este vernisajul expoziţiei temporare "Interferenţe culturale româno-bulgare la Dunărea de Jos", care va avea loc sâmbătă, 17 mai 2014, ora 18.00, la sediul din Ploieşti, str. Toma Caragiu nr. 10.

La acest eveniment vor participă membri ai comunității bulgare din satul Băleni-Sârbi, jud. Dâmbovița și Ansamblul folcloric al Primăriei Băleni. Vizitatorii vor fi uimiți de bogăția de culoare și somtuozitate a costumelor tradiționale și a podoabelor ceremoniale bulgărești. Obiectele datează din secolul al XIX-lea și începutul secolului al XX-lea și provin de la bulgarii stabiliți acum aproape două secole în Câmpia Română.