14 Mai

Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova participă, miercuri, 14 mai 2014, începând cu ora 11.00,  în calitate de partener la prima ediție a ZILEI DREPTULUI INTERNAȚIONAL UMANITAR, organizată de Asociația Română de Drept Umanitar- Filiala Prahova. În cadrul manifestărilor, în sala Unirii și Sala Coloanelor de la Palatul Culturii din Ploiești va avea loc vernisajul expoziției ”Luptăm contra războiului, pictând în pace” cu lucrări realizate de elevi de la Colegiul Național ”Jean Monnet”, Liceul de Artă ”Carmen Sylva” și Colegiul Național ”Mihai Viteazul”, care vor fi premiate de către Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova, va fi lansată lucrarea ”Dicționar de drept internațional umanitar ” vol II și catalogul lucrărilor aflate în expoziție.