EXPOZIŢIE TEMPORARĂ

Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova vă invită luni, 10 mai 2021, ora 11.00, la sediul său din Ploieşti, str. Toma Caragiu, nr. 10, la vernisajul expoziţiei temporare „10 mai 2021: 155 de ani de la urcarea pe tron a Princpelui Carol de Hohenzollern-Sigmaringen. 140 de ani de la festivităţile încoronării domnitorului Carol I ca rege al României”.

Scopul expoziţiei este de a ne aminti de cel care a fost primul rege al României ce a desăvârşit modernizarea ţării. În cei 48 de ani de domnie, cea mai lungă din istoria noastră, Carol I a dat dovadă de rigoare, sobrietate, disciplină şi tenacitate. Cu aceste cuvinte de ordine şi cu ajutorul strălucitei pleiade de oameni politici ce l-au înconjurat, Carol a făcut istorie reuşind să schimbe faţa României. Perioada anilor 1866-1914 a fost una de mari progrese pentru România în plan economic, social, politic, administrativ, demografic şi cultural.
Expoziţia, valorifică patrimoniul muzeului - fotografii, medalii, monede, decoraţii şi publicaţii.

Vă aşteptăm cu drag!
Muzeograf Monica Cîrstea