8 august 2013 Simpozion ”Bogdan Petriceicu Haşdeu – ctitor de cultură românească”

Academia Română, Consiliul Județean Prahova, Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova și Biblioteca Județeană organizează joi, 08 august 2013, ora 11.00, în sala Europa a Consiliului Județean Prahova, simpozionul «Bogdan Petriceicu Haşdeu – ctitor de cultură românească». Va fi lansată placheta aniversară „Haşdeu – 175 de ani de la naştere” și vor susține prelegeri:

-  Acad. Valeriu Matei – „Preocupările intelectuale ale tânărului Bogdan Petriceicu Haşdeu ‘’
  -  Acad. Dan Berindei – „Haşdeu – istoricul”
  -  Prof. univ. dr. Ioan Scurtu – „Bogdan Petriceicu Haşdeu, director general al Arhivelor Statului”
  -  Acad. Sabina Ispas – “Bogdan Petriceicu Haşdeu şi cercetarea academică în domeniile etnologice”
  -  Prof. Nicolae Boaru – „Poezia lui Haşdeu”
  -  Prof. Mircea Coloşenco – „Protocoalele şedinţelor de spiritism”
  -  Acad. Răzvan Theodorescu – „Despre o intuiţie haşdeiană”
  -  Prof. univ. dr. Crina Bocşan Decuseară – „Haşdeu, dascăl şi mentor”

Intrarea va fi liberă.