Ziua internaţională a Muzeelor şi Noaptea Europeană a Muzeelor

Principalul eveniment al ediţiei Zilei Internaţionale a Muzeelor, de anul acesta, în cadrul Muzeului Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova va fi inaugurarea Muzeului «Crama 1777 Valea Călugărească» şi vernisajul expoziţiei permanente a acestuia, care va avea loc la ora 9.00, în comuna Valea Călugărească, sat Valea Largă, str. Principală, dar toate secţiile muzeale subordonate vor permite publicului accesul gratuit între orele 9.00 -17.00, urmând ca de la ora 19.00 să debuteze programele dedicate Nopţii Europene a Muzeelor, care se vor desfăşura până după miezul nopţii, astfel:

- Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova din Ploieşti, str. Toma Caragiu, nr.10 vă invită la ora 21.00, la recitalul de muzică camerală susţinut de Cvartetul Artys. Pentru rezervări vă rugăm sunaţi la 0244 514 437.
- Muzeul Ceasului «Nicoale Simache» din Ploieşti, str. Nicolae Simache, nr.1, vă invită la prezentarea ceasurilor muzicale sub titlul “La ceas de taină”.
- Muzeul «Ion Luca Caragiale» din Ploieşti, str. Kutuzov, nr.1, la ora 19.30 vă invită la vernisajul expoziţiei «Eroii lui Caragiale».
- Muzeul memorial «Paul Constantinescu» din Ploieşti, str. Nicolae Bălcescu, nr. 15, vă invită la ora 21.00, la spectacolul vocal – instrumental «Acorduri în noapte».
- Muzeul memorial «Nichita Stănescu» din Ploieşti, str. Nichita Stănescu, nr.1, vă invită la ora 21.30 la audiţia înregistrărilor cu vocea poetului recitând propriile poezii.
- Muzeul memorial «Constantin şi Ion Stere» din Parcul "Constantin Stere" Bucov, vă invită la ora 19.00, la programul intitulat «Poveşti de altădată».
- Muzeul memorial «Cezar Petrescu» din Buşteni, str. Tudor Vladimirescu, nr. 1, vă aşteaptă la o seară de muzică şi poezie.
- Muzeul memorial “Nicolae Iorga” din Vălenii de Munte, str. George Enescu, nr.3, vă aşteaptă la spectacolul folcloric “Cântec ,joc şi voie bună”.
- Muzeul “Casa Domnească” Brebu vă invită la serata muzeală “Muzica şi poezia veacurilor”.
- Muzeul “Conacul Bellu” din Urlaţi, str. Orzoaia de Sus, nr. 12, vă invită la serata muzeală «Veniţi privighetoarea cântă şi liliacul a-nflorit!».