Eminescu – întoarcere la text

Marți, 15 ianuarie 2013, ora 17.30, cu prilejul Zilei Naționale a Culturii și aniversării a 163 de ani de la nașterea poetului Mihai Eminescu, în sala Auditorium a Muzeului Județean de Istorie și Arheologie Prahova, istoricul și criticul literar Alex Ștefănescu va susține prelegerea „Eminescu – întoarcere la text”.

Critic literar de excepție, scriitor cu har, publicist a peste 5000 de articole de critică literară și realizator de emisiuni culturale la TVR Cultural, Alex Ștefănescu se poate defini ca un om al secolului XXI, deși este născut în anii ’50 ai secolului trecut.

Manifestarea culturală se înscrie în ciclul de conferințe ”Istorie și civilizație”, inițiat de Muzeul de Istorie, încă din anul 2005.

Irina Voinescu - referent Relații Publice