76 DE ANI DE LA TRECEREA ÎN ETERNITATE A MARELUI PATRIOT CONSTANTIN STERE

Sub egida Consiliului Județean Prahova, Muzeul memorial ”Constantin și Ion Strere” Bucov și Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova, în colaborare cu Fundația ”Constantin Stere”, invită publicul la manifestările culturale organizate joi, 28 iunie 2012, începând cu ora 11.00, cu prilejul comemorării a 76 de ani de la trecerea în eternitate a marelui cărturar și patriot român Constantin Stere.

Va avea loc slujba de pomenire, se vor depune flori la statuia lui Constantin Stere de la Muzeul memorial ”Constantin și Ion Stere”, iar apoi domnul dr. Victor Durnea, alături de domnul prof. univ. dr. Nicolae Crețu – Facultatea de Litere, Universitatea Iași - își va lansa cel de al II-lea volum al lucrării ”Publicistică – Constantin Stere”.

Biroul Relații publice
referent Irina Voinescu