Mihai Viteazul (1593-1601) – unificator de ţară şi neam

Expoziţie temporară
„Mihai Viteazul (1593-1601) – unificator de ţară şi neam”
19 august-15 octombrie 2011
Conacul „Pană Filipescu” din Filipeştii de Târg

Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova invită publicul la vernisajul expoziţiei temporare, de la Conacul „Pană Filipescu” din Filipeştii de Târg, în data de 19 august 2011, ora 11.00.

Expoziţia temporară „Mihai Viteazul (1593-1601) – unificator de ţară şi neam” găzduită de Conacul „Pană Filipescu” din Filipeştii de Târg – monument de arhitectură de secol al XVIII-lea – îşi propune să rememoreze chipul şi faptele de arme ale întâiului unificator al Ţărilor Române – Mihai Vitezul – de la cărui moarte se împlinesc anul acesta 410 ani.

În expoziţie sunt prezente lucrări din patrimoniul Muzeului Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova, reprezentări plastice- pictură de şevalet, gravuri, litografii şi cromolitografii de secol XIX- precum şi arme albe şi de foc.

Biroul de Relaţii Publice