ZIUA DREPTULUI INTERNAŢIONAL UMANITAR, ediţia a VII-a, 2020

Programul manifestărilor organizate cu ocazia
„ZILEI DREPTULUI INTERNAȚIONAL UMANITAR”
Ediția a VII-a, 2020

NOTĂ: Activitățile menționate mai jos se vor desfășura în format online şi pot fi vizualizate accesând linkul https://sites.google.com/view/valente-educative/home. Unele dintre ele vor fi organizate cu participarea publicului la o dată când se vor ridica restricțiile pandemiei COVID - 19.

Perioada: 5 mai - 15 mai 2020
Organizatori și parteneri: Oganizatori și parteneri: Consiliul Județean Prahova, Primăria Municipiului Ploiești, Muzeul Județean de Științele Naturii, Inspectoratul Școlar Județean Prahova, Colegiul Național „Regina Maria” Ploieşti, Biblioteca Județeană „Nicolae Iorga”, Baza 2 Logistică „Valahia”, Ploiești, Asociaţia Română de Drept Umanitar - Filiala Prahova, Centrul Transdisciplinar de Drepturile Omului-SNSPA, Asociația de Geopolitică „Ion Conea”, Cercul Militar Ploiești, Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova, Muzeul Județean de Științele Naturii Prahova, Organizația Județeană a Cdrelor Militare în Rezervă și Retragere „Aurel Vlaicu”, Asociația Veteranilor de Război - Filiala Prahova, Asociația de Dreptul Conflictelor Armate - Republica Moldova.

Tematica ediției a VII-a, 2020- Rolul mass media în promovarea principiilor și valorilor umanitare

Lansare catalog „Corespondent de război. Statut și protecție internaţională”
Coordonatori: Mario Hadrian Balint,corespondent de război,
dr. Dumitru Codiță, președinte ARDUPH.

Lansare carte „Rolul mass media în promovarea principiilor și valorilor umanitare”
Coordonatori: prof. univ. dr. Irina Moroianu Zlătescu,
prof. drd. Elena Roxana Vișan
prof. univ. dr. Dumitru Codiță

Vernisarea expoziției fotografice cu tema: „Fereastră spre Kandahar”
Autor: jurnalist Mario Hadrian Balint.

Vernisarea expoziției fotografice cu tema: „Între violențe, sufletul combatantului”
Autor: fotograf-jurnalist Nicolae Pojoga.

Declarație politică: „Ziua Dreptului Internațional Umanitar. Solitari,dar solidari!”
Deputat Parlamentul României Doamna Rodica Paraschiv

Lansarea Apelului de la Ploiești (IV) adresat autorităților militare și civile cu responsabilități în respectarea statutului jurnaliștilor în misiuni periculoase