OMAGIU

Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova vă așteaptă marți, 19 noiembrie 2019, începând cu ora 12.30, la sediul din str. Toma Caragiu, nr. 10, Ploiești la un eveniment dedicat memoriei marelui poet, prozator și publicist Alexandru Vlahuță (1858 – 1919).

La împlinirea a 100 de ani de la pierderea sa, organizăm o expoziție inedită dedicată vieții marelui scriitor aducând un omagiu acestei personalități literare a culturii române. Amintirea și posteritatea lui Alexandru Vlahuță sunt evocate prin intermediul unui bogat fond fotografic, scrisori, cărți purtând însemnările și ștampila personală cu inițialele sale, volume cu dedicații autografe ale altor scriitori adresate autorului, studii, amintiri, periodice aflate în colecțiile speciale ale Bibliotecii și Muzeului Județean de Istorie și Arheologie Prahova.
Invitați să participe la comemorarea centenarului scriitorului sunt elevii Colegiului Național „Ion Luca Caragiale” din Ploiești, coordonați de doamnele profesoare Loredana Țaga și Ileana Georgescu.
Gazda evenimentului este Ioana Constantin, muzeograf al Muzeului Județean de Istorie și Arheologie Prahova.

Muzeograf,
Ioana Constantin