EXPOZIŢIE TEMPORARĂ

Joi, 31 octombrie 2019, ora 11.00, la sediul Muzeului „Casă de târgoveț din secolele al XVIII-lea - al XIX-lea” din Ploiești, str. Democrației nr. 2, va avea loc vernisajul expoziției temporare „100 de ani de la înființarea Muzeului Prahovei în casa Hagi Prodan din Ploiești”.

Demersul expozițional își propune să aducă în atenția publicului vizitator istoria unui muzeu dispărut și a colecției acestuia, considerată pierdută, dar care, după cel de-al doilea război mondial, a constituit nucleul patrimoniului nou înființatului Muzeu Regional Prahova. Expoziția valorifică câteva dintre piesele care au făcut parte din colecția Muzeului Prahovei, însoțite de panouri foto-documentare ce conțin un bogat și concludent volum informațional.

muzeograf Adrian STAN
Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova