OMAGIU PAUL CONSTANTINESCU

Muzeul Memorial „Paul Constantinescu” secţie a Muzeului Județean de Istorie și Arheologie Prahova, invită joi, 20 decembrie 2018, ora 10.30, la sediul său din Ploieşti, str. Nicolae Bălcescu nr. 15, să participaţi la simpozionul „OMAGIU PAUL CONSTANTINESCU” organizat pentru marcarea împlinirii a 25 de ani de existenţă a muzeului memorial în peisajul cultural muzeal şi pentru evocarea operei şi activităţii muzicale a eminentului compozitor Paul Constantinescu, la 55 de ani de la trecerea în eternitate.

Despre locul şi rolul muzeului în viaţa culturală prahoveană şi naţională, precum şi despre opera compozitorului Paul Constantinescu, autor al Simfoniei Ploieştene şi al Oratoriilor bizantine de Paşte şi Crăciun, vor susţine prelegeri şi evocări personalităţi marcante ale vieţii muzeale naţionale, Uniunii Compozitorilor şi Muzicologilor din România şi Universităţii Naţionale de Muzică Bucureşti.
Momentele omagiale şi evocatoare ale simpozionului vor fi completate de recitalul vocal-instrumental susţinut de talentaţii elevi ai Colegiului de Artă „Carmen Sylva” Ploieşti, laureaţi ai Concursului Naţional de Interpretare şi Creaţie Muzicală „Paul Constantinescu” şi depuneri de flori la bustul compozitorului din incinta muzeului.

Conservator, Mihaela Ștefănescu