MATINEU MUZEAL

În pragul marilor sărbători de iarnă, Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova, vă invită miercuri, 19 decembrie 2018, începând cu ora 9.00, la sediul său din Ploieşti, str. Toma Caragiu nr. 10, să participaţi la matineul muzeal „Bucuria Crăciunului”.

Vă propunem o întoarcere în timp, în lumea satului de altădată, povestind despre obiceiuri de iarnă, despre cântece de stea, colinde şi colindători, bucurându-ne cu toţii de marea sărbătoare a Naşterii lui Iisus.
Vor fi alături de noi membri Ansamblului folcloric „Românaşul”, elevi ai Colegiului Naţional „Ion Luca Caragiale” Ploieşti, coordonaţi de prof. Niţă Eugen şi prof. Sorin Petre. Lângă bradul împodobit, aceşti vestitori îmbrăcaţi în straie populare, ne vor încălzi sufletele cu veselia şi tinereţea lor, oferindu-ne un minunat spectacol de cântece, dansuri populare şi colinde.

Muzeograf, Ioana Constantin