MATINEU MUZEAL

Muzeul Memorial „Nichita Stănescu”, secţie a Muzeului Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova, vă invită joi, 13 decembrie 2018, ora 10.30, la sediul său din Ploieşti, str. Nichita Stănescu nr. 1, să participaţi la matineul muzeal „Dor de... Nichita”, activitate evocatoare organizată la 35 de ani de la trecerea în nefiinţă a Poetului Necuvintelor, cel care spunea despre că Ploieşti că este „colţ de inimă şi ruptură de aripă de înger, oraş festiv al limbii române, unde înteţirea silabei înroşeşte oul şi epitetul deraiază crivăţul iarna...”.

Momentele evocatoare, lirice, depunerile de flori şi colindele din Casa Îngerului Blond vor fi susţinute în colaborare cu elevi şi profesori ai Colegiului Naţional „Nichita Stănescu” Ploieşti şi ai Şcolii Gimnaziale „Nichita Stănescu” Ceptura.