CONCURSUL NAŢIONAL DE INTERPRETARE ŞI CREAŢIE MUZICALĂ "PAUL CONSTANTINESCU"

EDIŢIA A XXIV-A, 16-25 NOIEMBRIE 2018

Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova și secția sa Muzeul Memorial „Paul Constantinescu” din Ploiești organizează în zilele de 16-25 noiembrie 2018, Concursul Național de Interpretare și Creație Muzicală „Paul Constantinescu”, prestigioasă manifestare muzicală ajunsă la cea de-a XXIV-a ediție, dedicată Centenarului Marii Uniri.

Concursul este deschis celor mai talentaţi elevi şi studenţi de la școlile, liceele, colegiile și facultătile de muzică din România și Republica Moldova și este structurat pe cinci secțiuni: vioara, violoncel, pian, canto clasic si compoziţie muzicală.
Juriile de specialitate ale celor cinci secţiuni ale concursului sunt alcătuite din personalităţi marcante ale artei interpretative și creaţiei muzicale româneşti, reprezentanți ai Universității Naționale de Muzică București: prof. univ. dr. Gabriel Croitoru, dr. Ilinca Dumitrescu, prof. univ. dr. Marin Cazacu, soprana-prof. univ. dr. Silvia Voinea și prof. univ. dr. Dan Buciu.
Deschiderea concursului va avea loc vineri, 16 noiembrie 2018, ora 10.30, la Muzeul Memorial Paul Constantinescu” iar festivitatea de premiere și gala laureaţilor, duminică, 18 noiembrie 2018, ora 13.30, la Filarmonica „Paul Constantinescu” - Ploiești.

Conservator, Mihaela Ștefănescu