MEDALION COMEMORATIV

Miercuri, 20 decembrie 2017, ora 11.00 la Muzeul memorial „Paul Constantinescu” - secție a Muzeului Județean de Istorie și Arheologie Prahova va avea loc manifestarea - IN MEMORIAM – PAUL CONSTANTINESCU (30.06.1909-20.12.1963).

După slujba de pomenire oficiată de preoții Ștefan Mușat și Gheorghe Diță, despre viața și opera ilustrului compozitor, profesor, dirijor și muzicolog Paul Constantinescu vor rosti alocuțiuni: prof. dr. Al.I.Bădulescu și prof.univ.dr.Sanda Hîrlav Maistorovici. Vor fi depuse flori la bustul muzicianului – opera sculptorului Dumitru George .
Manifestarea se va încheia cu audierea unor fragmente din Oratoriul Bizantin de Crăciun „Nașterea Domnului”– de la a cărui primă audiție absolută se împlinesc 70 de ani, joi 21 decembrie a.c.

Conservator,

Mihaela Ștefănescu