29 IULIE - ZIUA IMNULUI NAŢIONAL

Simbol definitoriu al statului român, imnul reprezintă, alături de sigiliu, stemă și drapel, sinteza valorilor și idealurilor naționale.
Sărbătorită, în fiecare an pe 29 iulie, Ziua Imnului Național al României va fi celebrată de Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova, prin organizarea de matinee muzeale, în cadrul secțiilor sale din Ploiești și din județ, ce vor marca însemnătatea și solemnitatea sărbătorii:

• Muzeul Memorial “Cezar Petrescu” Bușteni, Str. Tudor Vladimirescu, nr. 1,
joi, 27 iulie, ora 11.00 - “Imnul Național- origine și semnificație;
• Muzeul “Conacul Pană Filipescu”, comuna Filipeștii de Târg,
vineri, 28 iulie 2017- “Istoria și semnificația imnului”;
• Muzeul Memorial “Paul Constantinescu” Ploiești, Str. Nicolae Bălcescu, nr.15,
sâmbătă, 29 iulie 2017, ora 11.00- “Ziua Imnului Național”;
• Muzeul “Casa Domnească”, comuna Brebu,
sâmbătă, 29 iulie 2017, ora 11.00- “Povestea Imnului” .
“Deșteaptă-te, române!”, simbol al unităţii Revoluţiei Române de la 1848, a devenit Imn Naţional începând din anul 1990, iar prin Legea nr. 99 din 1998, data de 29 iulie a fost proclamată Zi a Imnului Naţional al României.
Versurile poemului “Un răsunet”, care-l au ca autor pe poetul și militantul pașoptist Andrei Mureșanu (1816-1863), au fost adaptate melodiei mobilizatoare compusă, probabil, de Anton Pann (1793-1854) și au răsunat pentru prima dată sub denumirea “Deșteaptă-te, române!”, în 1848, în Șcheii Brașovului.
În perioada 1991-1994, “Deșteaptă-te, române!” a fost și imnul național al Republicii Moldova, înlocuit fiind în 1994 cu “Limba noastră”. Simbol al conștiinței, unității și demnității naționale, al libertății și independenței, Imnul Național este jurământul responsabil al prezentului în fața trecutului eroic și al viitorului ce trebuie clădit.