EXPOZIŢIA LUNII IUNIE

Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova din Ploieşti, str. Toma Caragiu nr. 10 vă invită marţi, 6 iunie 2017, ora 11.00, la vernisajul expoziţiei lunii iunie „Ilustraţii din cuvinte – expoziţie de caligrafie”. Expoziţia este realizată în colaborare cu profesorii îndrumători şi elevii Colegiului Naţional „Ion Luca Caragiale” din Ploieşti.

Această expoziţie prezintă lucrările elevilor din cadrul proiectului educaţional „Caligrafia – arta scrisului”, prin care se încearcă readucerea în atenţia publicului larg a artei de a scrie frumos de mână, în secolul XXI în care această artă a fost înlocuită de noile tehnologii informaţionale.
Implicarea elevilor în constituirea unei expoziţii temporare a fost posibilă datorită parteneriatelor educaţionale încheiate între Muzeu şi şcoli.
Vă aşteptăm cu drag!
Monica Cîrstea, muzeograf