CONSTANTIN STERE - 151 DE ANI DE LA NAŞTERE

Muzeul Memorial ”Constantin și Ion Stere”, secție a Muzeului Județean de Istorie și Arheologie Prahova, vă invită vineri, 24 iunie 2016, ora 11.00, la sediul său din Parcul Memorial ”Constantin Stere”, comuna Bucov, să participați la manifestările omagiale organizate în memoriam ”Constantin Stere, patriotul nemuritor”- evenimente înscrise în Programul ”România 100”.

Activitatea culturală dedicată omagierii marelui patriot Constantin Stere, la împlinirea a 151 de ani de la naștere, va debuta la ora 11.00, cu depuneri de flori la statuile de pe Aleea Scriitorilor și va continua, în spațiul primitor al casei memoriale, cu prelegerea susținută de prof. univ. dr. Petre Țurlea, istoric, urmată de momentul artistic susținut de ansamblul de cântece și dansuri populare ”Mugur de fluier” de la Școala Gimnazială ”Constantin Stere” Bucov.