ANUNŢ

În urma unei îndelungate și grele suferințe, în dimineața zilei de 8 martie 2016, a trecut în lumea cea veșnică reputatul muzeograf, scriitor, colecționar de artă și diplomat român, Bucur Chiriac, unul dintre cei mai apropiați și valoroși colaboratori ai profesorului Nicolae Simache.

Timp de aproape șase decenii, distinsul om de cultură a servit, cu profesionalism exemplar și dăruire, muzeografia prahoveană, literatura română, cultura, diplomația românească și promovarea valorilor spiritualității românești peste hotare, fiind obiectiv prioritar al întregii sale activității .
Anul trecut, la sfârșitul lunii august, a lansat cea de-a doua ediție a prestigiosului volum dedicat mentorului său, ”Nicolae Simache – trecător grăbit prin timpul nostru”.

Joi, ora 12.00, la Cimitirul ”Bellu” din București vor avea loc slujba religioasă și înmormântarea.
Sincere condoleanțe familiei îndoliate!