CONCERT EXTRAORDINAR

GALA-VOCILE CONCURSULUI NAȚIONAL „PAUL CONSTANTINESCU”

Continuând o frumoasă tradiție, Muzeul memorial „Paul Constantinescu”- secție a Muzeului Județean de Istorie și Arheologie împreună cu Filarmonica „Paul Constantinescu” din Ploiești vă invită, duminică 6 martie 2016, ora 11.00 la un concert extraordinar: GALA-VOCILE CONCURSULUI NAȚIONAL PAUL CONSTANTINESCU, EDIȚIA XXI-2015, manifestare dedicată Zilei Internaționale a Femeii.
Participă 16 tineri laureați ai concursului de la Universitatea Națională de Muzică Colegiile Naționale de Muzică: Dinu Lipatti și George Enescu din București.
Invitați speciali: tenorul Dumitru Filip din Republica Moldova și mezzosoprana Ramona Bolojan,de la Opera Națională Română din Cluj-Napoca, distinsă cu Marele Premiu al Concursului- decembrie 2015.
Programul va cuprinde: arii, lieduri, duete, canțonete celebre din marele repertoriu liric universal, clasic și contemporan.
Coordonare și prezentarea programului: prof.univ.dr. Silvia Voinea și prof.dr.Al.I.Bădulescu.
Intrarea liberă.