MATINEU MUZEAL

„ Constantin Brâncuşi - 140 de ani de la naştere”

Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova din Ploieşti, str. Toma Caragiu, nr.10, vă invită vineri, 19 februarie 2016, ora 10.30 să participaţi la matineul muzeal „Constantin Brâncuşi - 140 de ani de la naştere” dedicat marelui sculptor român.

Prin intermediul imaginilor dorim să aducem în faţa publicului o serie de fotografii legate de parcursul biografic al artistului, imagini ale operelor sale, Constantin Brâncuși fiind considerat de critica de specialitate drept cel mai important sculptor al secolului XX.
Sculpturile sale combină simplitatea artei populare românești cu rafinamentul avangardei pariziene, lucrările ajungând la formele arhetipale, la esența lucrurilor, la echilibrul dintre formă și fond.
Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova marchează astfel prima ediţie a Zilei Brâncuşi, ca sărbătoare naţională, stabilită prin legea 305/2015.