OMAGIU LUI ION LUCA CARAGIALE

Muzeul ”I.L: Caragiale” din Ploiești, str. Kutuzov, nr. 1, secție a Muzeului Județean de Istorie și Arheologie Prahova, organizează luni, 22 iunie 2015, ora 10.00, activitatea culturală ”Omagiu lui I.L. Caragiale”.

La împlinirea a 103 ani de la trecerea în eternitate a genialului scriitor, tinerii care vor da viață personajelor caragialiene, elevi ai Școlii Gimnaziale ”Sf. Vineri” Ploiești și ai Școlii Gimnaziale din comuna Apostolache, vor evolua într-un spectacol de teatru, la grupul statuar din fața Palatului Administrativ Ploiești.

Programul tinerilor continuă cu parada costumelor, depuneri de flori la statuile scriitorului și vizionarea, în incinta muzeului, a unor secvențe din ecranizări celebre ale oprei dramaturgului.