MUZEUL"CRAMA 1777" VALEA CĂLUGĂREASCĂ

Muzeul „Crama 1777” Valea Călugărească, secţie a Muzeului Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova,în colaborare cu Muzeul Sătesc Cornu organizează vineri, 12 iunie 2015, ora 16.00, la sediul său din comuna Valea Călugărească serata muzeală „Cireşe cu parfum de flori de tei”.

Organizatorii au pregătit un program lirico-muzical, care cuprinde muzică şi dans popular, muzică folk, precum şi artă teatrală, în interpretarea următorilor artişti:
- Formaţia „Chitariştii soarelui” de la Şcoala Generală „Ion Ionescu” Valea Călugărească”;
- Actorul Adrian Anca de la Teatrul „Toma Caragiu” Ploieşti;
- Ansamblul folcloric „Cununiţa muntenească”, coordonator prof. Adela Dumitrache –Dumitru;
- Elevii cursului de canto popular ai Colegiului Naţional de Artă „Carmen Sylva” din Ploieşti;
- Ansamblul „Floare de tei” al comunei Cornu, Prahova.Evenimentul face parte dintr-un parteneriat intermuzeal încheiat între cele două muzee organizatoare.