VERNISAJ EXPOZIŢIE TEMPORARĂ

Muzeul memorial „Constantin şi Ion Stere” Bucov, secţie a Muzeului Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova, invită publicul luni, 18 mai 2015, ora 11.00 la vernisajul expoziţiei temporare „Podoabe şi accesorii vestimentare din patrimoniul Muzeului Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova”. Evenimentul se înscrie în seria de manifestări culturale dedicate Zilei Internaţionale a Muzeelor.

Expoziţia aduce în atenţia publicului piese de o reală valoare atât prin execuţie, cât şi prin provenienţa lor. În expunere vizitatorii vor putea admira inelul scriitorului Vasile Alecsandri, linguriţele din argint ale poeţilor Mihai Eminescu şi Veronica Micle, ochelarii cu ramă din aur ai etnografului Alexandru Samurcaş.