ZIUA UNIVERSALĂ A IEI

În semn de profund respect pentru tradițiile și obiceiurile populare românești, Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova și secțiile sale din județ vă invită în perioada 24-26 iunie 2022 să sărbătorim împreună Ziua Universală a Iei:

• Muzeul „Casa Domnească” Brebu
24 iunie 2022, ora 10.00
Ziua Universală a Iei
- prezentare PowerPoint: „Povestea iei”
- atelier de creaţie: „Coroniţa de sânziene”

• Muzeul „Conacul Bellu” Urlaţi
Str. Orzoaia de Sus nr. 12
24 iunie 2022, ora 13.00
„Ia MagIA şi Ielele Sânzienele”
- participă Cenaclul „Pe urmele lui Orfeu” al liceului „Brâncoveanu Vodă” din Urlaţi,
coordonator prof. Iuliana Stan

• Muzeul „Conacul Pană Filipescu”, Filipeștii de Târg, nr.868, tel. 0244 389 480
24 iunie 2022, ora 13.00
„Ecoul tricolor al portului şi datinilor străvechi”, ediţia a VI-a
- în colaborare cu Primăria Filipeştii de Târg
- Participă: Ansamblul „Marama” al Școlii Gimnaziale Filipeștii de Târg, instructori Roxana Paraschiv, Nicolae Chiriță, acordeon- Marian Iorga; Grupul Folcloric „Florile Muntenești” din Brătășanca – coordonator prof. Ana Maria Ilinca; Grupul vocal instrumental „Balkanic Kids” din Măgureni – coordonatr prof. Andrei Anghelescu; Ansamblul popular „Mlădițe Nedelene” din Nedelea, coordonator Maria Popescu; Grupul vocal „Anotimpul Fanteziei” coordonator Ciprian Miftode.

• Muzeul „Crama 1777”, Valea Călugărească, str. Valea Largă nr. 139A, tel. 0244 235 470
26 iunie 2022, ora 16.00
Serată muzeală: „Povestiri identitare”
Moment artistic oferit de:
- actorul Adrian Ancuţa, solista Alexandra Spireanu şi invitaţii lor;
- Eduard George Zidaru – bucium şi caval