EXPOZIŢIE TEMPORARĂ

Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova și Muzeul Naţional de Istorie a României, organizează miercuri, 3 decembrie 2014, ora 11.00, conferința publică și expoziția CASTRUL ȘI BĂILE ROMANE DE LA MĂLĂIEȘTI. Rezultatele cercetărilor din anii 2011-2014 și perspectivele acestora.

Cu acest prilej vor fi prezentate principalele descoperiri arheologice din castrul și băile romane, rezultatele preliminare obţinute de cercetarea interdisciplinară a vestigiilor, precum și stadiul implementării proiectelor care se au în vedere .
Expoziția pilot a proiectului Frontierele romane din România, va cuprinde cele mai importante artefacte descoperite în anul 2014, precum și ilustrarea principalelor monumente cercetate.