Ofertă trasee muzeale

Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova organizează, începand din 18.08.2014, la solicitarea publicului, interesat de valorificarea culturală/istorică/muzeală a bogatului patrimoniu deţinut de judeţul Prahova, circuite muzeale la secţiile sale din judeţ pe traseele:
- Muzeul Memorial „Constantin şi Ion Stere” – comuna Bucov, Muzeul „Crama 1777” – comuna Valea Călugărească, Muzeul „Conacul Bellu” Urlaţi şi Muzeul „Foişorul Bellu” Urlaţi
- Muzeul Memorial „Constantin şi Ion Stere” – comuna Bucov, Complexul muzeal Vălenii de Munte – Muzeul Memorial „Nicolae Iorga”, Muzeul de Etnografie al Văii Teleajenului, Muzeul de Artă Religioasă
- Muzeul „Casa Domnească” Brebu, Muzeul Memorial „Cezar Petrescu”- Buşteni.
Durata unui circuit/traseu muzeal este între orele 8.00-18.00, în zilele de marţi – vineri, traseul şi ziua stabilindu-se la alegerea a minim 7/ maxim 16 solicitanţi, iar transportul este asigurat de instituţie; plecarea/revenirea de la/la sediul Muzeului Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova din Ploieşti, str. Toma Caragiu, nr. 10. Intrarea în muzee este gratuită.
Preţul este de 25 lei/solicitant/traseu, iar înscrierile se fac la tel. 0244 514 437, 0244 522 656 sau 0785 074 158, în fiecare zi de luni a săptămânii pentru care se face înscrierea.