Păpuși și povești despre modă la Muzeul memorial ”Constantin și Ion Stere” din Parcul ”Constantin Stere” Bucov

În pragul Zilei Copilului, vineri, 31 mai 2013, la ora 12.00, la Muzeul ”Constantin și Ion Stere” din Parcul ”Constantin Stere” Bucov, va avea loc vernisajul expoziției temporare „Păpuși și povești despre modă”. Invitați speciali vor fi elevii Școlii ”Constantin Stere” din Bucov.

Chiar dacă pentru cei mai mulţi păpuşile sunt simple jucării, există şi păpuşi deosebit de valoroase, atât material cât şi artistic.

Astfel cele 46 de păpuşi sunt o colecţie de manechine în miniatură, prin vestimentaţia lor prezentând, în mod fidel şi cu lux de amănunte, o trecere în revistă a modei în ultimii 2000 de ani în Franţa, ştiut fiind faptul că tendinţele în modă au fost date de această ţară.

Expoziția va putea fi vizitată până la 30 martie 2014.