Ziua Internaţionala a Muzeelor

Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova vă invită vineri, 18 mai 2012 și sâmbătă, 19 mai 2012 la o serie de manifestări dedicate atât „Zilei Internaţionale a Muzeelor” cât şi „Nopţii Muzeelor”, când toate secţiile muzeale vor permite intrarea publicului în mod gratuit..

Astfel de „Ziua Internaţională a Muzeelor”programul de vizitare gratuită va fi între orele 0900- 1700, iar de „Noaptea Muzeelor” toate muzeele vor avea program nocturn de vizitare, începând cu ora 1900 continuând până aproape de miezul nopţii.

Accesul vizitatorilor în expoziția Muzeului Județean de Istorie și Arheologie, pe parcursul programului nocturn, se va face pe baza brățărilor distribuite gratuit în zona centrală a orașului Ploiești.