MATINEU MUZEAL

Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova din Ploieşti, str. Toma Caragiu nr. 10, organizează luni, 25 martie 2019, ora 11.00, la sediul Colegiului Naţional „Mihai Viteazul” Ploieşti, matineul muzeal „Calendarul plantelor de leac”. Participă la acest eveniment elevii clasei a VI-a E, coordonaţi de doamna prof. dr. Mariana Iancu.

Matineul aduce în atenţia copiilor o serie de informaţii din farmacia naturii, despre plantele medicinale care secole de-a rândul au fost folosite de bunicii şi străbunicii noştri în tratarea unor afecţiuni. Plantele, cu colorit şi parfum îmbietor, minuni ale naturii, sunt folosite şi astăzi la ceaiuri, tincturi, uleiuri, creme, siropuri.
În cadrul activităţii educative dedicată plantelor de leac, copiii vor afla momentele optime de recoltare, efectele lor terapeutice şi modalităţi de preparare a leacurilor după reţetele bunicilor.