SALONUL DE UMOR - EDIŢIA A XXIII-A

Muzeul Memorial „Cezar Petrescu” din Bușteni, str. Tudor Vladimirescu nr. 1, secție a Muzeului Județean de Istorie și Arheologie Prahova, organizează în perioada 29-30 iunie 2018, Salonul de Umor „Ridendo dicere verum”. Iniţiat în anul 1996, Salonul s-a bucurat, încă de la prima ediţie de sprijinul Uniunii Epigramiştilor din România şi al Primărie Oraşului Buşteni.

De-a lungul celor 22 de ediţii, epigramiştii, cu talentul literar caracteristic, au făcut deliciul publicului prin dueluri transpuse în epigrame – săgeţi ironice în versuri – adresate participanţilor şi reprezentanţilor vremii şi vremurilor. Programul celei de-a XXIII-a ediţii, a cărei deschidere va avea loc vineri, 29 iunie 2018, ora 16.00, cuprinde lansări de carte, expoziţie de caricatură şi tradiţionalul concurs de epigrame.