Muzeul "Casa de Targovet din secolul al XVIII-lea - al XIX-lea"

Muzeul „Casa de Târgoveţ din secole al XVIII-lea – al XX-lea” din Ploieşti are în desfăşurare două proiecte educaţionale. Primul se numeşte „Momente din istoria locală”, acesta având următoarele etape:

-Vizitarea muzeului;
-„Ploiescii vechi şi Ploiestii noi- evoluţie urbanistică”;
-Viaţa cotidiană din secolele XVIII-XX – vizionare DVD.

Proiectul prin temele sale îşi propune familiarizarea elevilor cu istoria locală, atât prin relatarea orală a informaţiilor cât şi prin prezentarea de imagini pe suporturi moderne.

Cel de-al doilea proiect este de fapt o colaborare cu alte secţii ale Muzeului Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova şi se numeşte „Să cunoaştem muzeele prahovene”.

Acest proiect educaţional se desfăşoară în patru etape, și anume:

-Cunoaşterea muzeului de istorie
-Tripla semnificaţie a datei de 9 mai
-Casa „Hagi Prodan” – casa istorică a Ploieştiului
-Cunoaşterea patrimoniului Muzeului Ceasului
– Ceasuri de personalităţi

Temele acestui proiect se pot adapta cerinţelor cadrelor didactice în funcţie de nivelul de pregătire al elevilor. De remarcat că aceste proiecte cultural –educative se desfăşoară pe tot parcursul anului şcolar, pe perioada vacanţei Muzeul ”Casa de târgoveţ din secolele al XVIII-lea – al XX-lea” participând activ la proiectul educaţional „Ne jucăm şi învăţăm la muzeu”.