DRAGOBETE

Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova din Ploieşti, str. Toma Caragiu nr. 10, vă invită vineri, 23 februarie 2018, ora 10.00 la sărbătoarea DRAGOstei, Bucuriei, Energiei, Tinereţii şi Emoţiei la români – DRAGOBETE.

Cunoscut sub denumirea de Cap de Primăvară, Logodnicul Păsărilor, Sfânt Ion de Primăvară, Năvalnicul – Dragobete este o sărbătoare sensibilă a dragostei şi renaşterii naturii, ce stă sub semnul oferirii primelor flori ale primăverii.
Unele legende româneşti îl prezintă pe Dragobete ca fiind feciorul Babei Dochia, un flăcău frumos, bun, energic, puternic ce răspândea veselia vieţii, îmbrăţişarea tandră, iubirea inocentă, lumina blândă şi căldura timidă a primăverii.
Bucuria şi voia bună românească vor fi susţinute prin spectacolul de dans şi muzică populară „Doamne ajută cui sărută/Şi prieşte cui iubeşte” aflat la a VI-a ediţie, organizat în parteneriat cu Palatul Copiilor din Ploieşti.
Grupul folcloric „Trandafirul” – coordonator: prof. Cristina Nicoleta Stănescu, împreună cu Ansamblul „Rapsodia Prahovei” – coordonator: prof. Sorin Petre vă vor oferi momente artistice de neuitat.
Muzeograf,
Ioana Constantin