EXPOZIŢIE TEMPORARĂ

Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova vă invită vineri, 3 noiembrie, 2017, ora 1300, să participaţi la vernisajul expoziţiei temporare „IMAGO MUNDI – Un tezaur cartografic prahovean din Epoca Luminilor”. care va avea loc la sediul muzeului din Ploieşti, strada Toma Caragiu, numărul 10.

Expoziţia, prima de acest gen organizată într-un spaţiu muzeal prahovean, oferă publicului o capodoperă cartografică, „Micul Atlas Şcolar cu 18 hărţi”, ce însumează opere originale, realizate prin gravare pe plăci de cupru şi colorate manual, semnate Johann Baptist Homann (1664-1724), savant şi iubitor al artelor din Nürnberg, fondatorul celei mai prestigioase case de editură din spaţiul german.
Atlasul, achiziţionat de profesorul Nicolae Simache în anul 1963, a fost recent restaurat în cadrul instituţiei.